Thursday, May 13, 2021
HomeСпортЦел свет го шокираше: Ѓоковиќ започнува тениска револуција, можеа да очекуват сè...

Цел свет го шокираше: Ѓоковиќ започнува тениска револуција, можеа да очекуват сè од него, но ова не

Новак Ѓоковиќ го шокираше светот на тенисот и актерите на „белите спортови“, но и неговите фанови, со јасен и храбар став за радикална промена.

Имено, откако Ноле го победи Диего Шварцман во првото коло од групната фаза на последниот турнир во Лондон, српскиот ас јавно се заложи да се престане со играње натпревари во трите освоени сета.

Притоа тој имаше силни аргументи за оваа револуционерна идеја.

“Имаме една статистика која е прилично шокантна, а тоа е дека просечната возраст на еден љубител на тенис, ширум светот, е 61 година! Затоа мислам дека треба да промениме нешто. Тоа е барем мојот став”, рече Ноле по победата над Шварцман и го додаде следново:

“Јас сум повеќе за тоа да играм во два освоени сета, на секој турнир. Гренд слемови секогаш се играле по принципот” кој е подобар во петте одиграни сета “, историски секогаш било така, па не знам дали можно е да се смени. Но, јас само чувствувам дека имаме доволно турнири, доволно натпревари. Тенисот се состои од најдолгата сезона во сите спортови, трае од 1 јануари до ноември. Скоро секоја недела имате некаде турнир. Не гледам зошто би играле пет сетови, дури и ако има некои „историски причини“. Јас само мислам дека вниманието на навивачите, особено на помладите, е многу пократко “, посочува Ноле.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img