Русија доби нова влада

Русија доби нова влада

Рускиот претседател Владимир Путин денес ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со нов министер за економија и нов прв вицепремиер.

Проблемот со недостигот на учебници во многу училишта останува и понатаму

Проблемот со недостигот на учебници во многу училишта останува и понатаму

Училиштата во земјава повторно ги отворија вратите за учениците кои ова полугодие повторно ќе го започнат со недостиг на многу учебници.

Без напредок околу Законот за Јавно обвинителство по средбата Маричиќ - Муцунски

Без напредок околу Законот за Јавно обвинителство по средбата Маричиќ - Муцунски

Од опозициската ВМРО - ДПМНЕ најавија дека ќе изготват предлози и забелешки за Законот а потоа може да продолжат со преговори работните групи на двете партии. Засега во Собранието не е обезбедено неопходното двотретинско мнозинство

Започна „Климатскиот“ Давос, Македонија без претставник

Започна „Климатскиот“ Давос, Македонија без претставник

Климатските промени се главна тема на економскиот форум што започна во Давос, а по отсуството минатата година, ќе присуствува и американскиот претседател Доналд Трамп.

Светска банка: Во БиХ поради загадениот воздух годишно умираат по 3.300 луѓе

Светска банка: Во БиХ поради загадениот воздух годишно умираат по 3.300 луѓе

Големото загадување на воздухот во бројни градови во Босна и Херцеговина годишно предизвикува прерана смрт на повеќе од три илјади лица, а државата губи повеќе од милијарда долари, предупреди канцеларијата на Светската банка во Сараево.

Иран призна дека врз украинскиот авион биле испалени две ракети

Иран призна дека врз украинскиот авион биле испалени две ракети

Иран денеска призна дека неговите воени сили испалиле две ракети земја-воздух ТОР-М1 врз украинскиот авион, неколку минути по неговото полетување на почетокот на јануари.

Претставник на Интегра се сретна со кинески претставник за автомобилската индустрија во Македонија

Претставник на Интегра се сретна со кинески претставник за автомобилската индустрија во Македонија

Поранешниот заменик градоначалник на Ливерпул имаше средба со поранепен кинески градоначалник на Нанџинг во врска со потенцијален инвеститор во Македонија.

  • Русија доби нова влада
  • Проблемот со недостигот на учебници во многу училишта останува и понатаму
  • Без напредок околу Законот за Јавно обвинителство по средбата Маричиќ - Муцунски
  • Започна „Климатскиот“ Давос, Македонија без претставник
  • Светска банка: Во БиХ поради загадениот воздух годишно умираат по 3.300 луѓе
  • Иран призна дека врз украинскиот авион биле испалени две ракети
  • Претставник на Интегра се сретна со кинески претставник за автомобилската индустрија во Македонија
Scroll To Top