Путин: Русија мора да остане силна претседателска република

Путин: Русија мора да остане силна претседателска република

Претседателот на Русија, Владимир Путин, беше запрашан за можен период на транзиција по завршувањето на мандатот по четири години ,а тој рече дека верува оти Русија мора да остане силна претседателска република.

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Османи тврди дека ДУИ никогаш нема да дозволи укинување на Преспанскиот договор, Договорот за добрососедство со Бугарија и Законот за употреба на јазиците.

(ВИДЕО) Макрон не му дозволи на израелски полицаец да влезе во црква во Ерусалим

(ВИДЕО) Макрон не му дозволи на израелски полицаец да влезе во црква во Ерусалим

Францускиот претседател Емануел Макрон во средата имаше препирка со израелската полиција од којашто бараше да го напушти комплексот на Базиликата на света Ана во Ерусалим, на којашто се виори француската тробојка.

Русија доби нова влада

Русија доби нова влада

Рускиот претседател Владимир Путин денес ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со нов министер за економија и нов прв вицепремиер.

Проблемот со недостигот на учебници во многу училишта останува и понатаму

Проблемот со недостигот на учебници во многу училишта останува и понатаму

Училиштата во земјава повторно ги отворија вратите за учениците кои ова полугодие повторно ќе го започнат со недостиг на многу учебници.

Без напредок околу Законот за Јавно обвинителство по средбата Маричиќ - Муцунски

Без напредок околу Законот за Јавно обвинителство по средбата Маричиќ - Муцунски

Од опозициската ВМРО - ДПМНЕ најавија дека ќе изготват предлози и забелешки за Законот а потоа може да продолжат со преговори работните групи на двете партии. Засега во Собранието не е обезбедено неопходното двотретинско мнозинство

Започна „Климатскиот“ Давос, Македонија без претставник

Започна „Климатскиот“ Давос, Македонија без претставник

Климатските промени се главна тема на економскиот форум што започна во Давос, а по отсуството минатата година, ќе присуствува и американскиот претседател Доналд Трамп.

  • Путин: Русија мора да остане силна претседателска република
  • Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“
  • (ВИДЕО) Макрон не му дозволи на израелски полицаец да влезе во црква во Ерусалим
  • Русија доби нова влада
  • Проблемот со недостигот на учебници во многу училишта останува и понатаму
  • Без напредок околу Законот за Јавно обвинителство по средбата Маричиќ - Муцунски
  • Започна „Климатскиот“ Давос, Македонија без претставник
Scroll To Top