Мицкоски ги објави предлозите за законот за јавно обвинителство, Заев обвини за „нарачка од Будимпешта“

Мицкоски ги објави предлозите за законот за јавно обвинителство, Заев обвини за „нарачка од Будимпешта“

Двајцата лидери со спротивставени ставови околу законот и меѓусебни обвинувања за кочење на процесот.

Македонија на дното од регионот според степенот на корупција

Македонија на дното од регионот според степенот на корупција

Македонија назадува на рангирањето на Индексот за перцепција на корупцијата и е пласирана на 106-то место, додека преходната година беше на 93 то место. Транспаренси рангира вкупно 180 држави.

Пендаровски на Меѓународниот форум „Сеќавање на холокаустот и борба против антисемитизмот“

Пендаровски на Меѓународниот форум „Сеќавање на холокаустот и борба против антисемитизмот“

Претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше на форумот „Сеќавање на холокаустот и борба против антисемитизмот“, којшто се одржа во Ерусалим, Израел.

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени.

Се урна авион што учествуваше во гасењето на пожарите во Австралија, загинаа три лица

Се урна авион што учествуваше во гасењето на пожарите во Австралија, загинаа три лица

„Според првичните извештаи, се чини дека нема преживеани во падот на авионот, кој силно удрил во земјата и експлодирал“, рече Фиксимонс.

Објавен конкурс за бесплатно студирање во Русија за македонски државјани

Објавен конкурс за бесплатно студирање во Русија за македонски државјани

Министерството за наука и високо образование на Русија и Федералната агенција „Россотрудничество“ објавија конкурс за прием на државјани на Македонија и руски државјани кои постојано живеат во Македонија за школување во Русија во учебната 2020/2021 година.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Република Македонија ја земаат најниската просечна плата на Балканот

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Република Македонија ја земаат најниската просечна плата на Балканот

Граѓаните на Република Македонија ја земаат најниската просечна плата на Балканот и меѓу најниските во Европа.

  • Мицкоски ги објави предлозите за законот за јавно обвинителство, Заев обвини за „нарачка од Будимпешта“
  • Македонија на дното од регионот според степенот на корупција
  • Пендаровски на Меѓународниот форум „Сеќавање на холокаустот и борба против антисемитизмот“
  • Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото
  • Се урна авион што учествуваше во гасењето на пожарите во Австралија, загинаа три лица
  • Објавен конкурс за бесплатно студирање во Русија за македонски државјани
  • ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Република Македонија ја земаат најниската просечна плата на Балканот
Scroll To Top